Przejdź do głównej zawartości

Info pasek:

*** Dołącz do naszego zespołu i razem z nami rób coś wielkiego! Wejdź w zakładkę ,,Dołącz do nas" i złóż podanie online jeszcze dziś! ***

PYRZYCE: Śmigłowiec zabrał nieprzytomnego mężczyznę

W piątek (3 lipca) na numer alarmowy wpłynęło zgłoszenie dotyczące mężczyzny, który zadławił się kawałkiem pokarmu.

Przed godziną 15:00 dyspozytor pogotowia ratunkowego otrzymał zgłoszenie, że w Pyrzyce przy ul. Stargardzkiej w jednym z mieszkań doszło do zadławienia się mężczyzny kawałkiem mięsa. Na miejsce zdarzenia niezwłocznie został zadysponowany Zespół Ratownictwa Medycznego z Pyrzyc. Po przybyciu ratowników okazało się, że 70-letni mężczyzna nie oddycha. Ratownicy medyczni podjęli czynności resuscytacyjne oraz wydobyli pokarm uniemożliwiający oddychanie. Po 20 minutach resuscytacji krążeniowo-  oddechowej udało się przywrócić krążenie u pacjenta. Do zdarzenia został zadysponowany Ratownik 11 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z lekarzem oraz strażacy z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej w Pyrzycach w celu pomocy przy zniesieniu pacjenta i zabezpieczeniu miejsca lądowania śmigłowca. Mężczyzna został przekazany załodze LPRu, po czym nieprzytomny został zabrany do szpitala.



ZADŁAWIENIE - PIERWSZA POMOC!

Wstępnym elementem pierwszej pomocy przy zadławieniu się są uderzenia w okolicę międzyłopatkową. W tym celu należy stanąć za poszkodowanym, umieścić własną dłoń na jego klatce piersiowej i pochylić go do przodu. Manewr ten nie spowoduje przesunięcia się ciała obcego głębiej w dół dróg oddechowych, a może nawet spowodować jego wysunięcie się w kierunku jamy ustnej.

Następnie, wciąż podtrzymując poszkodowanego ręką umiejscowioną na jego klatce piersiowej, wykonujemy pięć energicznych uderzeń w okolicę międzyłopatkową nadgarstkiem drugiej ręki. Nie bójmy się użyć siły – płynnym ruchem ku górze uderzajmy pięć razy, obserwując poszkodowanego.

Jeśli uderzenia nie przyniosły efektu, a osoba wciąż nie jest w stanie kaszleć bądź nabrać oddechu, przygotowujemy się do uciśnięć nadbrzusza.

Stajemy za poszkodowanym, obejmujemy go oburącz. Umieszczamy zaciśniętą pięść jednej dłoni pomiędzy pępkiem a końcem mostka. Istotne jest, by umieścić dłonie pod mostkiem, nie uciskając mostka czy żeber, ponieważ nie przyniesie to pożądanego efektu. Drugą dłonią obejmujemy pięść, a następnie z dużą siłą uciskamy nadbrzusze.

Powinniśmy ucisnąć nadbrzusze poszkodowanego pięciokrotnie, energicznie pociągając dłonie nieco ku górze oraz do wewnątrz nadbrzusza, jakbyśmy chcieli bardzo gwałtownie i energicznie przytulić do siebie ratowanego.

Spowoduje to uciśnięcie przepony, co prowadzi do zmiany ciśnienia w drogach oddechowych. Może to spowodować wypchnięcie ciała obcego do jamy ustnej osoby poszkodowanej. Powtarzamy manewr pięciokrotnie, poszukując oznak udrożnienia dróg oddechowych – kaszlu lub gwałtownego nabrania powietrza.

Jeśli poszkodowany straci przytomność, powinniśmy przystąpić do dobrze nam znanego RKO, rozpoczynając od uciśnięć klatki piersiowej, nawet jeśli wiemy, że poszkodowany ma zachowane tętno. Badania wykazały bowiem, że uciśnięcia klatki piersiowej generują większe ciśnienie w drogach oddechowych niż uciśnięcia nadbrzusza. Istnieje więc większe prawdopodobieństwo, iż ciało obce podczas uciśnięć zostanie przemieszczone w kierunku jamy ustnej. Przed każdym oddechem ratowniczym (jeśli czujemy się przeszkoleni i bezpieczni, np. posiadamy maseczkę jednorazowego użytku) powinniśmy szybko sprawdzić zawartość jamy ustnej – czy ciało obce jest widoczne? Czy możemy je wyciągnąć?

Nie poszukujmy jednak ciała obcego „na ślepo” – ryzykujemy powstaniem obrażeń zarówno u poszkodowanego, jak i u siebie.

Zachęcamy do przekazywania informacji o wypadkach, pożarach, utrudnieniach w ruchu itp. w wiadomości na facebooku, wysyłając SMS pod numer 574 265 831 lub dzwoniąc pod numer (91) 350 79 55 wew. 1 - Gwarantujemy anonimowość.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nowy wóz dla OSP Lipiany przywitany!

W nocy z poniedziałku na wtorek (30/31.12) strażacy oraz mieszkańcy Lipian przywitali nowy wóz, który służyć będzie w Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipianach.

W Przedszkolu ,,Bąbel" o bezpieczeństwie na drodze

W piątek (22.03) członkowie Stowarzyszenia Ratownictwo Powiatu Pyrzyckiego zrealizowali zajęcia w Przedszkolu Niepublicznym ,,Bąbel" w Pyrzycach.  foto: © Emil Jędrzejewski (SRPP)